Elementy złączne przeznaczone do konstrukcji stalowych

Stal jest surowcem o niezwykle szerokim zastosowaniu, także w branży budowlanej. Jest wykorzystywana do tworzenia szkieletów różnorodnych budynków, elementów ogrodzenia, w tym również bram i furtek, a także konstrukcji ze sfery komunikacyjnej, takich jak schody, barierki lub wiadukty. 

Ogromna wytrzymałość połączona z wysoką plastycznością sprawiają, że materiał ten sprawdza się bardzo zróżnicowanych warunkach, tym bardziej że można stosunkowo łatwo zabezpieczyć go przed korozją. Aby jednak konstrukcja stalowa spełniała swoje zadanie, jej poszczególne elementy muszą być ze sobą odpowiednio połączone – to kwestia mająca kluczowy wpływ na jej wytrzymałość oraz stabilność. Oprócz popularnego jednak nie zawsze efektywnego spawania używa się specjalnych elementów złącznych, których można wyszczególnić dwa najważniejsze rodzaje. 

Śruby do łączenia elementów stalowych

Pierwszym z nich są śruby. To najpopularniejsze elementy złączne, powszechne również w przypadku konstrukcji stalowych. Występują w bardzo wielu odmianach i rozmiarach, różniących się nie tylko długością oraz grubością trzpienia, ale także typem gwintu, jego wielkością, rodzajem i rozmiarem łba lub zakończeniem. Aby śruby były w stanie utrzymać połączenie opisywanych konstrukcji, często poddawanych działaniu wysokich obciążeń i nieprzychylnych warunków atmosferycznych, wykonuje się je ze stali nierdzewnej. Dzięki temu są wystarczająco odporne i wytrzymałe. 

Istotną cechą bardzo wielu odmian śrub jest fakt, że nie można ich zastosować bez wsparcia dodatkowych elementów. Pierwszym z nich jest nakrętka, nakręcana na gwint i pomagająca pewnie umieścić śrubę w określonym miejscu. Zapobiega ona wypadnięciu lub wykręceniu części, na przykład pod wpływem drgań. Drugim jest podkładka. Ta ma kształt dysku i umieszcza się ją w miejscu, do którego wkręcana jest śruba. Jej zadaniem jest zabezpieczenie wszystkich elementów połączenie przed uszkodzeniami. Należy pamiętać, że zarówno podkładki, jak i nakrętki muszą pasować do zastosowanych śrub. Aby ułatwić klientom ich dobranie, często sprzedaje się je w wygodnych zestawach. 

Pręty gwintowane w konstrukcjach stalowych

Kolejnym elementem złącznym często wykorzystywanym w konstrukcjach stalowych jest pręt gwintowany. Ten jest zazwyczaj znacznie dłuższy od śrub, do tego stosunkowo cienki, jednak mimo swoich rozmiarów zachowuje niezwykle wysoką wytrzymałość. Jest również bardzo sztywny, dzięki czemu nie ulega wygięciu pod wpływem obciążeń, którym poddawane są połączone nim elementy. Aby pewnie umieścić go w wyznaczonym do tego miejscu, powierzchnię pręta się gwintuje. Pozwala to na wkręcenie go w sposób podobny do śruby. Z racji ogromnej wytrzymałości tego elementu, wykorzystuje się go przede wszystkim w konstrukcjach poddawanych dużym obciążeniom, na przykład sufitach lub instalacjach podwieszanych, a także do stabilizacji zbrojeń w konstrukcjach żelbetonowych.