Jakie są różnice między śrubą a wkrętem?

Na pierwszy rzut oka podział śrub i wkrętów może wydawać się bardzo prosty do zobaczenia. Często jednak kiedy przychodzi nam zmierzyć się z wyborem jednego z nich, okazuje się, że tak naprawdę niewiele wiemy na temat klasyfikacji elementów. Nie pomaga w tym to, że istnieje kilka sposobów podziałów, ponieważ tak naprawdę pomiędzy wkrętami i śrubami wyróżnia się zasadnicze różnice.

Różne kształty łbów

Najbardziej podstawowym sposobem rozróżnienia obu elementów jest różnica w kształcie łbów. Chcąc poznać najpowszechniejszy sposób podziału, wystarczy zapamiętać, że śruba posiada sześciokątny łeb lub gniazdo. Sytuacja komplikuje się nieco, kiedy dodamy do tego wszystkiego śruby z łbem grzybkowym, łbem kulistym lub tzw. śruby oczkowe. W przypadku śrub łeb jest osobną bryłą i nie jest wpuszczany w konstrukcję. W przypadku gwintów sytuacja jest dokładnie odwrotna. Łby są częścią konstrukcji.

Zależność od używanego materiału

Rozróżnienia można dokonać również poprzez określenie tego, do jakich materiałów są używane. Śruby nazywane są również łącznikami gwintowymi, co oznacza, że używane są do metalu i wkręcane w otwory gwintowe. Z kolei wkręty używane są do łączenia blachowkrętów oraz drewna. Jednak również tutaj możemy się natknąć na pewne wyjątki, np. łączniki gwintowe z gwintem metrycznym.

Sposoby wkręcania śrubek i wkrętów

Jeszcze innym sposobem klasyfikacji powstaje ze względu na sposób wkręcania śrubek i wkrętów. Wkręty wyposażone są w rowki ułatwiające używanie śrubokrętu. Jeżeli ten warunek nie jest spełniony, to element można zaliczyć do śrub. Niestety, również przy tym podziale nie unikniemy kontrowersji i niedomówień, ponieważ zawsze pojawiają się problemy z klasyfikacją kluczy nasadowych i końcówek sześciokątnych.

Wybór musi być podyktowany tym, czego w danym momencie potrzebuje użytkownik. Najlepiej jednak skorzystać z jednego ze sposobów podziału, który dzisiaj zaproponowaliśmy.