Podkładki do śrub i nakrętek pełnią bardzo istotną funkcję, chroniąc łączenia przed wysuwaniem i odginaniem się elementów lub niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Są szczególnie ważne w konstrukcjach narażonych na ruch oraz drgania (przede wszystkim w motoryzacji, ale również elektronice i przemyśle meblarskim) które w innym wypadku mogłyby szybko doprowadzić do rozpadu łączenia. Tak samo jak chronione przez nie nakrętki oraz śruby, podkładki dzielą się na wiele rodzajów, różniących się zastosowaniem, wielkością i materiałem, z którego je wykonano. W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym rozwiązaniom.
Najważniejsze rodzaje podkładek do śrub i nakrętek
Najistotniejszym czynnikiem, według którego dzieli się podkładki na różne typy, jest ich przeznaczenie. Choć wszystkie zabezpieczają łączenie, każdy rodzaj skupia się na nieco innych zagrożeniach, dzięki czemu można łatwo dobrać go do sytuacji.
Pod tym względem wyróżnia się przede wszystkim:
- Podkładki ochronne – najpowszechniejszy, standardowy rodzaj. Chronią podłoże przed uszkodzeniami w czasie wykonywania łączenia.
- Podkładki zabezpieczające – zapobiegają luzowaniu się łączenia. Są zbudowane tak, aby powstrzymać poruszanie się śruby.
- Podkładki wyrównujące – ich zadaniem jest zapobieganie odchylaniu się śruby. Zachowują jej właściwy kąt z resztą łączenia.
- Podkładki uszczelniające – są wykonywane zazwyczaj z tworzyw sztucznych i mają chronić łączenie przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.
Oprócz tego podkładki można podzielić jeszcze ze względu na rozmiar gwintu, który powinien być dostosowany do tego na śrubie oraz nakrętce, a także biorąc pod uwagę materiał, z którego zostały wykonane. Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z podkładek wykonanych z tego samego materiału, co reszta elementów. Najczęściej są więc stalowe i dodatkowo zabezpieczone mosiądzem lub cynkiem. Wyjątkiem są podkładki uszczelniające, które wyrabia między innymi z PCV lub poliamidu. Do łączeń narażonych na duże obciążenia używa się za to stali hartowanej.