Podstawowe rodzaje nakrętek

Nakrętki są jednymi z najważniejszych elementów używanych do konstruowania urządzeń i napędów do maszyn. Pozwalają na przenoszenie napędu oraz precyzyjne działanie elementów ruchomych w różnych maszynach. Nakrętki występują w bardzo wielu rodzajach, dlatego mogą zostać użyte w ogromnej ilości urządzeń. Warto więc poznać podstawowe rodzaje nakrętek.

Zróżnicowanie rodzajów nakrętek

Dzięki temu, że rozróżniamy tak wiele rodzajów nakrętek, możemy dobrać je do niemal każdego układu ruchomego, zachowując przy tym dużą precyzję oraz zdolność nakrętek do przenoszenia obciążeń i dużych prędkości.  Nakrętki są nieodłącznymi elementami miejsc, w których występują śruby.  Nakrętki dobrze sprawdzają się również w miejscach, w których układy narażone są na wilgoć i zapylenie.

Nakrętki sześciokątne oraz te z kołnierzem odznaczają się bardzo dużą wytrzymałością. Ich wybór zależny jest od specyfiki pracy oraz miejsca, w którym będą użytkowane. Nie mniej ważne jest jej pozycjonowanie, ponieważ tylko dokładnie umieszczona nakrętka może w pełni spełniać swoją funkcję. Nakrętka sześciokątna samohamowna to również bardzo często wykorzystywanym elementem do śrub. Wyróżnia się tym, że zapewnia bardzo dużą stabilizację oraz nie wymaga dodatkowej nakładki. Nakrętki sześciokątne z kołnierzem idealnie dopasowują się ze śrubami z łbem młoteczkowym. Używane są w bardzo skomplikowanych konstrukcjach. Nakrętki koronowe to kolejny rodzaj nakrętek, z których zastosowaniem możemy się spotkać w różnych osiach, wałkach oraz wałach. Bardzo dobrze zabezpieczają gwint przed poluzowaniem.

Nakrętki i elementy złączeniowe najwyższej jakości

Elementy złączeniowe stanowią zawsze podstawowy element każdej budowli oraz urządzenia. To one pozwalają na dokładne łączenie elementów w sposób, który umożliwia im prawidłowe funkcjonowanie. Nakrętki jako jeden z najważniejszych elementów złączeniowych potrzebne są przy produkcji wielu maszyn, konstrukcji w budownictwie i górnictwie oraz konstrukcji stalowych.