Z czego składają się zestawy SB?

Połączenia śrubowe to popularne i skuteczne sposoby łączenia elementów konstrukcji metalowych. Dzięki ich zastosowaniu w łatwy i szybki sposób uzyskuje się trwałe zespolenie. Ciekawe możliwości przedstawia zastosowanie zestawów śrubowych SB. Zachęcamy do lektury wpisu przybliżającego charakterystykę zestawów do połączeń niesprężanych.

Jakie elementy znajdują się w zestawie SB?

Zestawy SB wykorzystuje się do scalania połączeń niesprężanych, dlatego ważne jest wykorzystywanie śrub ze stali o dużej wytrzymałości. Dzięki temu można uczynić proces montażu konstrukcji metalowych bardziej ekonomicznym, zarówno w przypadku nakładów pracy jak i ilości używanych łączników w styku. Jakość elementów tworzących zestawy SB regulowana jest rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego dotyczącymi zharmonizowanych warunków wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych. Wymagania opracowane dla elementów do połączeń niesprężanych określone są przez normę PE EN 15048. W skład zestawu SB wchodzą następujące części:

  1. Śruba –z łbem sześciokątnym, z pełnym gwintem zgodnie z ISO 4017 lub z łbem sześciokątnym, ale niepełnym gwintem – ISO 4014. W dostępnych zestawach oferuje się śruby o następujących klasach wytrzymałości: 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.8, 8.8, 10.9.
  2. Nakrętka – wg ISO 4032 lub 4034, w klasie wytrzymałości: 5, 6, 8, 10, 12.
  3. Dwie podkładki – zgodnie z ISO 7089, 7090, 7091, 7092 o twardości 100HV, 200HV, 300HV. Odgrywają ważną rolę w łączeniu, czyniąc je stabilniejszym oraz zwiększając powierzchnię nacisku. Jednocześnie chronią zespalane części przed niebezpieczeństwem zniszczenia podczas dokręcania. Używa się ich, by wyrównać powierzchnię, jeśli elementy nie pasują ściśle do siebie.

Zaleca się, by w zestawach SB nakrętki i podkładki były dopasowane do śrub pod względem klasy wytrzymałości oraz twardości. Zgodnie z wytycznymi EN 1090-2 śruby w zespoleniach niesprężanych powinno się dokręcać metodą tzw. ścisłego docisku, czyli mocą ramienia przy pomocy zwykłego klucza. Stosując zestawy SB, należy kierować się dostępną specyfikacją podczas wyboru długości śruby. Wolny fragment śruby, odmierzony od lica nakrętki do końca trzpienia, powinien być nie krótszy niż jedna podziałka gwintu.

W jakiej formie dostępne są zestawy SB?

Śruby i nakrętki wchodzące w skład zestawu do połączeń niesprężanych powinny być swoiście oznakowane. Muszą na nich widnieć litery „SB” oraz informacja o klasie wytrzymałości i znak producenta. Otrzymywać je powinniśmy skompletowane we wspólnym opakowaniu. Natomiast na opakowaniu umieszcza się etykietę zawierającą podstawowe informacje o produkcie i producencie, oznaczenie CE, numer jednostki certyfikacyjnej, numer certyfikatu. Znajdziemy tam również numer partii produkcyjnej. Warto pamiętać, iż zestawów SB należy poszukiwać tylko u wytwórców, których produkty posiadają atesty i certyfikaty zgodne z rozporządzeniami. Wówczas zyskujemy gwarancję, iż otrzymujemy elementy spełniające normy, a więc stanowiące o stabilności i bezpieczeństwie przyszłych konstrukcji.