Zastosowanie prętów gwintowanych

Uzyskanie trwałych i wytrzymałych złączeń możliwe jest dzięki wykorzystaniu prętów gwintowanych. Chociaż ich wygląd jest niepozorny, a budowa zadziwia prostotą, to trudno byłoby zastąpić je innym produktem. W naszym wpisie opowiadamy, gdzie można zastosować pręty gwintowane.

Jakimi cechami charakteryzują się pręty gwintowane?

Pręty gwintowane to produkty hutnicze wyrabiane przede wszystkim ze stali w procesie walcowania lub przeciągania. Rozpoznawalną ich cechą jest większa długość niż przekrój. W naszej ofercie można znaleźć pręty gwintowane o długości 1 metra lub 2 metrów. Jednak w zależności od zapotrzebowania można je przyciąć na dowolnie wskazanym odcinku.

Kolejnym wyróżnikiem są charakterystyczne żebrowania widoczne na całej długości pręta. To dzięki nim trwale wkręcają się w podłoże, zapewniając nierozerwalne zespolenie. Nacięcia mogą być poprowadzone w kierunku wewnętrznym albo zewnętrznym.

Pręty produkowane są w różnych wymiarach i kształtach: okrągłym, kwadratowym, sześciokątnym. Ponadto mogą być zróżnicowane ze względu na sposób skręcania: gwint prawy i lewy oraz na podstawie skoku gwintu, czyli: gwint normalny, drobnozwojowy lub grubozwojowy. W zależności od wymagań można sięgnąć po gwinty pojedyncze, dwukrotne bądź wielokrotne.

Pręty gwintowane różnią się między sobą także właściwościami i wytrzymałością, na które ma wpływ zastosowany surowiec. Wiemy, że produkuje się je ze stali, ale stosuje się odmiany o zróżnicowanym składzie oraz odrębnych parametrach. Wykorzystuje się więc stal nisko- lub średniowęglową, nierdzewną, hartowaną, stopy z dodatkiem chromu, molibdenu, wanadu. Tym sposobem uzyskuje się produkty o określonych cechach przydzielanych do następujących klas: 5.6, 5.8, 8.8, 10.9, 12.9. Uformowane pręty pokrywa się powłoką z ocynku galwanicznego lub ogniowego stanowiących dodatkowe zabezpieczenie.

Gdzie stosuje się pręty gwintowane?

Tak bogaty wybór prętów gwintowanych sprawia, że znajdują one wszechstronne zastosowanie. Podczas planowania prac ważne jest, aby do przygotowywanych złączeń zastosować właściwy typ produktu. Co ważne, produkcja prętów gwintowanych przebiega w zgodzie z normami. Dostarczane produkty spełniają normy DIN 975 oraz DIN 976.

Najwyższej klasy pręty gwintowane gwarantują trwałe zespolenie elementów, od których stabilności zależy wytrzymałość budowli. Z tego względu znajdują zastosowanie w budownictwie na niemal każdym etapie prac, łącząc ze sobą fragmenty z różnych materiałów.

Trudno bez nich sobie wyobrazić osadzenie i wzmocnienie zbrojeń w strukturach żelbetowych. Następnie wykorzystywane są do zespalania elementów konstrukcyjnych wznoszonych obiektów, np. szalunków czy więźby dachowej. Za ich pomocą przyłącza się do budynków kolejne segmenty, balustrady oraz struktury podwieszane.

Pręty gwintowane są niezbędne w czasie montowania instalacji elektrycznych, hydraulicznych. Z ich udziałem zakłada się systemy wentylacji, klimatyzacji oraz przyszłe elementy wykończeniowe budynków, jak np. sufity podwieszane. Ilość zastosowań prętów jest nieograniczona, a montaż wielu elementów bez ich udziału byłby bardzo utrudniony.